Asansör Bakım ve Onarım


ASANSÖR PERİYODİK BAKIMI

Asansör bakımı işi, insan hayatı söz konusu olduğu için büyük bir öneme sahiptir. Asansörlerde bulunan fren masfalı, vinç karteri, emniyet kilitleri, raylar, halatlar ve motor gibi onlarca parçanın yağlanması, ayarlanması ve kontrol edilmesi gerekir.  Özellikle asansör trafiğinin çok sık kullanıldığı hastane ve iş yerlerinde asansör bakımı ve asansör onarımı tamiri  daha titiz ve sık bir şekilde yapılmalıdır.
Sorunsuz Asansör Bakım Uygulamaları

Asansörler periyodik olarak bakıma girmek zorundadır. Yönetmelik gereği de asansör bakım periyotları belirlenerek apartman yöneticileri tarafından takip edilmektedir. Ayrıca son derece modern uygulamaların ve kaliteli çözümlerin bulunduğu aylık asansör periyodik hizmeti de yine kaliteli teknik servisler tarafından sunulması gereken uygulamalar bütünüdür. Çok farklı tiplerde bulunan asansörlerin tamamında farklı bakım periyotları ve uygulamaları yer almaktadır.

Aylık bakımların yıl içinde belirlenen periyotlarda yapılması 
Bakım sırasında tespit edilen aksaklıkların bakım formunda belirtilmesi ve yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme 
Bakım personelinin asansör bakımı konusunda yeterliliğe sahip olması ve kurum içi eğitimlerin düzenlenmesi 
Asansörde kalan kişilerin kurtarılması için gerekli eğitimlerin verilmesi 
Asansör kullanma, işletme talimatları ve gerekli uyarı etiketlerin kullanıcıların asansörün güvenli kullanılmasını sağlayacak şekilde asılması.
Asansör sahibinin şikayet ve isteklerinin bakım firması tarafından kayıt altına alınması, giderilmesi için gerekli tedbirlerin alınması Sonuç ve Tavsiyeler Asansör tesis edilecek işletme veya binaya asansörün kullanım amacına uygun seçilmesi gerekmektedir. 

Asansör Yönetmeliği 31 Ocak 2007 tarihinde ve 26420 sayılı asansör bakımı yönetmeliği
MADDE 7 – (1) Can ve mal güvenliğinin devamını sağlamak için; asansörün ve tüm aksamlarının bakımı, bakım ve işletme kılavuzlarında yer alan talimatlara göre yapılmalıdır.

a) Bakım;
1) Yağlama ve temizlemeyi,
2) Kontrolleri,
3) Kurtarma çalışmalarını,
4) Ayarlama işlemlerini,
5) Kullanıma veya yıpranmaya bağlı olarak meydana gelebilen ve asansörün karakteristiklerini etkilemeyen bileşen onarımı veya değiştirilmesini,
kapsar.

b) Bakım;
1) Yeni bileşenin karakteristikleri orijinali ile aynı olsa dahi makine, asansör kabini, kapısı, kontrol paneli, kılavuz ray gibi bir ana bileşenin veya güvenlik aksamının değiştirilmesini,
2) Asansörün yerinin değiştirilmesini,
3) Asansörün hız, taşıyabildiği yük v.b. gibi herhangi bir karakteristiğinin değiştirilmesi de dahil modernizasyonunu,
4) İtfaiye tarafından yapılan kurtarma çalışmalarını,
5) Asansör boşluğunun (kuyusunun) dış bölümlerinin temizlenmesini,
6) Asansör kabini iç kısmının temizlenmesini,
kapsamaz.
Etiketler: Asansör bakımı, istanbul asansör bakımı, Anadolu yakası asansör bakımı, Avrupa yakası asansör bakımı, asansör bakımı nasıl yapılır, asansör aylık bakımı, asansör tamiri, asansör aylık periyodik bakımı, asansör bakım ücretleri, asansör bakımında yapılması gerekenler,