Asansörün tarihçesi

Günümüzde dikey veya taşıma aracı olarak kullanılan ve insanlara hizmet veren asansörlerin ilk olarak Avrupa'dan tüm dünyaya yayıldığını belgelerden biliyoruz.


Antik çağlardan Orta Çağ'a kadar, yani 13. yüzyılın başlarına kadar, araçların kaldırılması için insan veya hayvan gücü kullanıldı. Günümüzde ilgili tarihi malzemeler bu güne kadar kayıt altına alınmaktadır.Eski Roma İmparatorluğu'nun saraylarında, dolapların katlar arasında salınımı hakkında bilgiler bulunmaktadır. MS 26'da Roma'da Romalı mimar Vitarus'un (Vitarus) eserinde. 236 yıl önce mal taşımak için kullanılan birçok araçtan bahsetti. Zamanın bilim adamları, bu dolapların ilkel asansörler olduğuna inanıyordu.


Hepimizin bildiği gibi Orta Çağ'da manastırın duvarlarında benzer dolaplar (asansörler) ve asansörler vardı. Bu asansörün savunma ve koruma amaçlı yapıldığı ve gece saldırıları ile düşman girişini engellemeye çalıştığı düşünülmektedir.


17. yüzyılın başında, Velayer adlı Fransız bir mimar, karşı ağırlık ile daha dengeli hale getirmek için bu ilkel araçtan daha fazlasını geliştirdi. Bu aracı elle hareket ettirin ve ona Uçan Sandalye adını verin. On beş yıl sonra, Amerikalı mimar Henry Waterman (Henry Waterman) daha büyük bir dolap inşa etti ve iki katlı bir binada kullandı. Bu aleti çalıştırmak için basınçlı hava kullanmanın insan gücü gerektirmediğini gösterdi.


1867'de Edoux adında bir Fransız mühendis, Paris Uluslararası Sergisi için yeni bir kaldırma ekipmanı inşa etti ve buraya ASANSÖR adını verdi. Bu makine ziyaretçileri en yüksek noktaya yükseltip alçaltabilir. 1878'de Edoux, 62,5 metre yüksekliğe çıkarmak için Paris sergisinde bir asansör kullandı. 1880'de Alman fizikçi Erner Van Siemens yeni bir buluş önerdi. Mannheim sergisinde elektriği kullandı.1989 yılında Paris'te açılan sergide ünlü Fransız mühendis Eiffel, ölümsüz bir asansör kurdu ve insanlar Paris'i zahmetsizce bu kuleye götürdü. Paris'e bakıyorum.


Tam 3 yıl sonra, Fransız mimar Alxander Valley, köklü bir geçmişe sahip Haliç'in büyüleyici manzarasına bakan otelde (Pera Palas) Orient Ekspres yolcuları almak için 1892 yılında ülkemizdeki ilk asansörü inşa etti. Yer İstanbul'da gizlidir.


Beyoğlu'nda ilk elektrik kullanımı yapıldığında, Pera Palas aynı zamanda Türkiye'nin en eski elektrikli asansörünü de sağladı. (1892) Otelin en güzel köşelerinden birini oluşturan asırlık asansör, Pera Palas ile neredeyse bütünleşmiş, güzelliğini ve ihtişamını koruyarak, sanki yenilerini yaratıyormuş gibi günümüze kadar devam etmektedir. Asansör, 5 kişi (400) kg ağırlık taşıyabilir ve haftada bir bakımı yapılır ve yılda bir kez kontrol edilir. Liftboy tarafından yönetilen asansör, asırlık bir asansörün gururu haline gelen büyük bir kaza geçirmedi.


Tam 15 yıl sonra, 1907 yılında Yahudi vatandaşımız Nesim Levi (Nesim Levi) Kartaş bölgesinde asansör kurdu, asansör yaşlılar ve engelliler için özel olarak tasarlandı. Su buharının arıtılması artık elektrikle yapılmaktadır.

Haber tarihi: 13 / 12 / 2020

Etiketler: Asansör, asansör tarihçesi, asansör nedir, asansör hakkında, ilk asansör,






Önceki: En iyi asansör firması
Sonraki: sisli-asansor-servis-tamir-onarim-bakim-hizmetleri.html